07/11/2023 0 Kommentarer
Julekurv
Julekurv
# Nyheder
Julekurv
Julekurv 2024
Spar Godthåb og Godthåb Kirke er gået sammen om at give økonomisk trængte borger i Godthåb, Guldbæk og Svenstrup mulighed for at få en julekurv med ingredienser til julemiddagen. Dette er blevet en mulighed efter Spar Godthåb og Godthåb Kirke sammen har indhentet midler ved KF Erhvervsdrivendes Fond til julekurve.
Spar Godthåb vil stå for pakning af julekurvene. Godthåb Kirke vil stå for udvælgelsen af, hvem der skal have en julekurv, og vil også stå for udleveringen af kurvene.
Julekurven kommer til at indeholde ingredienser til julemiddagen, risalamande med kirsebærsauce og mandelgave samt småkager og kaffe.
Julekurven kan søges af økonomisk trængte beboere i Godthåb/Svenstrup/Guldbæk.
Det kan fx være, at du:
• Er pensionist og ønsker at invitere familien på besøg, men ikke har råd til julemiddagen.
• Er en børnefamilie, hvor det i julemåneden er svært at få råd til både julemiddagen og julegaver.
• Er ung med en lille indkomst og derfor ikke har råd til at invitere til Juleaften.
• Er på overførselsindkomst, arbejdsløs eller sygemeldt og ikke har råd til at afholde juleaften.
Du kan ansøge om en julekurv at skrive en mail til kirke- og kulturmedarbejder Tina Bach, godthaab.sogn@km.dk
I mailen skal du oplyse følgende:
- navn
- adresse
- telefonnummer
- Skriv, hvorfor du søger om en julekurv
- Antal personer
- Skriv, om du ønsker julekurv med flæskesteg eller and.
Ansøgningsfrist fredag d. 13/12 2024
Kommer man i betragtning til en julekurv, får man besked senest d.16/12 2023
Julekurven udleveres mandag d. 23/12 i tidsrummet mellem kl. 14-16 i Sognegården, Sportvænget 5, Godthåb.
Alle ansøgninger vil blive behandlet med yderste diskretion og de folk, der håndterer ansøgningerne, har tavshedspligt.
Hjælp med at udbrede budskabet
Kender du en, der trænger til en julekurv, må du meget gerne prikke dem på skulderen og fortælle om muligheden. Det kan også være, at du kan hjælpe personen med at søge.
Med venlig hilsen
SPAR Godthåb
Godthåb Kirke
Med tak til KFI Erhvervsdrivende fond
Kommentarer